obniżenie testosteronu

Obniżenie testosteronu to stan kliniczny charakteryzujący się zmniejszonym stężeniem testosteronu we krwi poniżej norm fizjologicznych. Testosteron jest głównym hormonem płciowym męskim (androgenem), jednak występuje również u kobiet, choć w znacznie mniejszym stężeniu. U mężczyzn jest produkowany głównie przez komórki Leydiga w jądrach, a u kobiet przez jajniki i nadnercza.

Przyczyny obniżenia poziomu testosteronu mogą być różnorodne i obejmują: proces starzenia się (hipogonadyzm związany z wiekiem), zaburzenia funkcji podwzgórza lub przysadki mózgowej, choroby jąder, urazy, zaburzenia genetyczne (np. zespół Klinefeltera), choroby przewlekłe (cukrzyca, otyłość, niewydolność nerek, marskość wątroby), stosowanie niektórych leków (m.in. glikokortykosteroidów, opioidów), alkoholizm czy intensywny wysiłek fizyczny.

Objawy kliniczne obniżonego poziomu testosteronu u mężczyzn mogą obejmować: zmniejszenie libido, zaburzenia erekcji, zmniejszenie masy mięśniowej, zwiększenie tkanki tłuszczowej, osteoporozę, zmęczenie, obniżenie nastroju, drażliwość, zaburzenia koncentracji i pamięci. U kobiet obniżenie testosteronu może powodować zmniejszenie libido, zmęczenie oraz osłabienie mięśni.

Diagnostyka obniżonego poziomu testosteronu opiera się na oznaczeniu jego stężenia we krwi, przy czym najczęściej bada się poziom testosteronu całkowitego oraz wolnego. W przypadku stwierdzenia hipogonadyzmu, konieczne jest przeprowadzenie dalszej diagnostyki w celu ustalenia jego przyczyny.

Leczenie obniżonego poziomu testosteronu zależy od przyczyny tego stanu i może obejmować terapię hormonalną (testosteronem), zmianę stylu życia (redukcja masy ciała, aktywność fizyczna), leczenie chorób podstawowych lub odstawienie leków wywołujących hipogonadyzm. Terapia testosteronem powinna być prowadzona pod ścisłą kontrolą lekarską ze względu na możliwe działania niepożądane.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl