zespół hiperglikemiczno-hipermolalny

Zespół hiperglikemiczno-hipermolalny (HHS, dawniej zwany nieketonowym śpiączką hiperglikemiczną) to ostre powikłanie cukrzycy, charakteryzujące się znaczną hiperglikemią (zazwyczaj >600 mg/dl), hiperosmolalnością osocza (>320 mOsm/kg) oraz ciężkim odwodnieniem, przy jednoczesnym braku lub minimalnej ketozie.

Stan ten występuje głównie u pacjentów z cukrzycą typu 2, szczególnie u osób starszych. Najczęstszymi czynnikami wyzwalającymi są infekcje, niedostateczne przyjmowanie płynów, zawał serca, udar mózgu oraz niektóre leki. W przeciwieństwie do cukrzycowej kwasicy ketonowej, w HHS zachowana jest pewna aktywność insuliny, wystarczająca do zahamowania lipolizy i ketozy, ale niewystarczająca do kontroli hiperglikemii.

Leczenie zespołu hiperglikemiczno-hipermolalnego opiera się na intensywnej nawodnieniu dożylnym, podawaniu insuliny w ciągłym wlewie oraz wyrównaniu zaburzeń elektrolitowych, zwłaszcza poziomu potasu. Śmiertelność w tym zespole jest wysoka (10-20%), głównie ze względu na wiek pacjentów, choroby współistniejące oraz często opóźnione rozpoznanie.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl