supresja wydzielania kwasu żołądkowego

Supresja wydzielania kwasu żołądkowego to proces hamowania produkcji kwasu solnego przez komórki okładzinowe błony śluzowej żołądka. Jest to istotny mechanizm terapeutyczny w leczeniu chorób związanych z nadmierną kwasowością, takich jak choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, choroba refluksowa przełyku (GERD) czy zespół Zollingera-Ellisona.

Główne grupy leków stosowane w supresji wydzielania kwasu żołądkowego to inhibitory pompy protonowej (IPP), antagoniści receptora H2 oraz leki zobojętniające. IPP (np. omeprazol, pantoprazol) są obecnie najskuteczniejszymi preparatami, blokującymi pompę protonową (H+/K+-ATP-azę) i zmniejszającymi wydzielanie kwasu o 80-95%. Antagoniści receptora H2 (np. ranitydyna, famotydyna) hamują wydzielanie kwasu poprzez blokowanie receptorów histaminowych w żołądku.

Długotrwała farmakologiczna supresja kwasu żołądkowego może wiązać się z pewnymi konsekwencjami klinicznymi, takimi jak zwiększone ryzyko infekcji przewodu pokarmowego (w tym zakażenia Clostridium difficile), zaburzenia wchłaniania witaminy B12, magnezu i wapnia, oraz zwiększone ryzyko złamań kostnych. W praktyce klinicznej zaleca się stosowanie najniższej skutecznej dawki leku przez możliwie najkrótszy czas potrzebny do wyleczenia.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl