stężenie T3 i T4

Stężenie hormonów tarczycy T3 (trijodotyroniny) i T4 (tyroksyny) stanowi podstawowy parametr oceny funkcji tego gruczołu. T4 jest głównym hormonem wydzielanym przez tarczycę, natomiast T3 powstaje głównie na drodze obwodowej dejodynacji T4 i ma silniejsze działanie biologiczne.

Oznaczenie stężenia hormonów tarczycy wykonuje się w diagnostyce chorób tarczycy, takich jak niedoczynność i nadczynność, a także w monitorowaniu leczenia tych schorzeń. W praktyce klinicznej oznacza się zarówno całkowite stężenia hormonów (TT3, TT4), jak i ich frakcje wolne (FT3, FT4), które nie są związane z białkami nośnikowymi i reprezentują aktywną biologicznie część hormonu.

Interpretacja wyników stężeń T3 i T4 powinna być zawsze dokonywana w kontekście klinicznym i w połączeniu z oznaczeniem TSH (hormonu tyreotropowego). W nadczynności tarczycy typowo obserwuje się podwyższone stężenia FT3 i FT4 przy obniżonym TSH, natomiast w niedoczynności tarczycy – obniżone stężenia FT3 i FT4 przy podwyższonym TSH.

Powiązane wpisy

  1. 11.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl