radioizotop sodu

Radioizotop sodu, najczęściej Na-24 (sód-24), jest izotopem promieniotwórczym naturalnie występującego sodu (Na-23). Ma okres półtrwania wynoszący około 15 godzin i emituje promieniowanie beta i gamma podczas rozpadu do stabilnego izotopu magnezu (Mg-24).

W medycynie radioizotop sodu jest wykorzystywany w badaniach diagnostycznych, szczególnie w ocenie funkcji układu krążenia, pomiarze przepływu krwi oraz badaniach naczyniowych. Dzięki właściwościom farmakodynamicznym jonów sodowych, które szybko rozprzestrzeniają się w przestrzeni pozakomórkowej, izotop ten pozwala na badanie przestrzeni płynowych organizmu.

Na-24 stosuje się również w medycynie nuklearnej do oznaczania całkowitej objętości krwi oraz do badania kinetyki elektrolitów. Ze względu na stosunkowo krótki okres półtrwania, minimalizuje to narażenie pacjenta na promieniowanie przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniej czułości diagnostycznej.

Radioizotop sodu jest produkowany w reaktorach jądrowych poprzez bombardowanie stabilnego sodu-23 neutronami. W diagnostyce stopniowo zastępują go nowocześniejsze radiofarmaceutyki, jednak nadal pozostaje ważnym narzędziem w niektórych specjalistycznych badaniach i procedurach medycznych.

Powiązane wpisy

  1. 13.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl