odstawienie beta-adrenolityku

Odstawienie beta-adrenolityku to procedura medyczna polegająca na stopniowym zmniejszaniu dawki i zaprzestaniu stosowania leków z grupy beta-blokerów. Te powszechnie stosowane preparaty blokują receptory beta-adrenergiczne, wpływając na układ sercowo-naczyniowy poprzez obniżenie ciśnienia tętniczego, zwolnienie akcji serca i zmniejszenie jego kurczliwości.

Nagłe odstawienie beta-adrenolityków może prowadzić do niebezpiecznego zespołu odstawienia, objawiającego się tachykardią, wzrostem ciśnienia tętniczego, nasileniem dławicy piersiowej, a nawet ryzykiem zawału serca lub nagłej śmierci sercowej. Mechanizm tego zjawiska związany jest z nadwrażliwością receptorów beta-adrenergicznych po ich długotrwałej blokadzie.

Bezpieczne odstawienie beta-adrenolityku wymaga stopniowej redukcji dawki przez okres 1-2 tygodni pod nadzorem lekarza. Szczególnej ostrożności wymagają pacjenci z chorobą wieńcową, niewydolnością serca czy zaburzeniami rytmu. W niektórych przypadkach, np. przed zabiegami operacyjnymi, należy rozważyć kontynuację leczenia beta-adrenolitykiem nawet w okresie okołooperacyjnym.

Powiązane wpisy

  1. 11.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl