obniżona tyroksyna

Obniżona tyroksyna (T4) to stan kliniczny, w którym stężenie tyroksyny we krwi jest niższe niż wartości referencyjne. Tyroksyna to główny hormon wydzielany przez tarczycę, odgrywający kluczową rolę w regulacji metabolizmu, wzrostu i rozwoju organizmu.

Obniżone stężenie tyroksyny jest charakterystyczne dla niedoczynności tarczycy (hipotyreozy). Stan ten może być spowodowany chorobami autoimmunologicznymi (zapalenie tarczycy Hashimoto), niedoborem jodu, usunięciem tarczycy, radioterapią, stosowaniem niektórych leków (amiodaron, lit) lub być wynikiem zaburzeń przysadki mózgowej czy podwzgórza.

Klinicznie obniżone stężenie tyroksyny objawia się spowolnieniem metabolizmu, zmęczeniem, zwiększoną wrażliwością na zimno, przybieraniem na wadze, suchością skóry, zaparciami, obrzękami, bradykardią oraz zaburzeniami miesiączkowania u kobiet. W diagnostyce oprócz poziomu T4 oznacza się również TSH, T3 oraz przeciwciała przeciwtarczycowe.

Leczenie polega na substytucji hormonalnej – najczęściej podaje się lewotyroksynę (syntetyczną T4) w dawce dostosowanej indywidualnie do pacjenta. Terapia jest zazwyczaj prowadzona przez całe życie, a jej skuteczność monitoruje się poprzez regularne kontrole stężenia TSH i tyroksyny.

Powiązane wpisy

  1. 15.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl