objaw adrenergiczny hipoglikemii

Objawy adrenergiczne hipoglikemii to zespół manifestacji klinicznych wywoływanych przez aktywację układu współczulnego i wyrzut katecholamin w odpowiedzi na zbyt niskie stężenie glukozy we krwi. Stanowią one wczesny mechanizm ostrzegawczy organizmu przed niebezpiecznym spadkiem glikemii.

Do typowych objawów adrenergicznych hipoglikemii należą: drżenie rąk, niepokój, kołatanie serca, nadmierna potliwość, bladość powłok skórnych, rozszerzenie źrenic oraz uczucie głodu. Pojawiają się one zazwyczaj przy stężeniu glukozy we krwi około 3,3-3,9 mmol/l (60-70 mg/dl).

Objawy adrenergiczne poprzedzają objawy neuroglikopenii (związane z niedoborem glukozy w ośrodkowym układzie nerwowym), co daje pacjentowi szansę na podjęcie działań zapobiegających pogłębieniu hipoglikemii. U pacjentów z długotrwałą cukrzycą może wystąpić zjawisko nieświadomości hipoglikemii, polegające na osłabieniu lub braku objawów adrenergicznych, co znacząco zwiększa ryzyko ciężkiej hipoglikemii.

Rozpoznanie objawów adrenergicznych ma kluczowe znaczenie w edukacji pacjentów z cukrzycą, szczególnie tych leczonych insuliną lub pochodnymi sulfonylomocznika. Wczesne rozpoznanie tych symptomów pozwala na szybką interwencję polegającą na spożyciu węglowodanów prostych i zapobieżenie rozwojowi ciężkiej hipoglikemii, która może prowadzić do utraty przytomności, drgawek, a nawet śmierci.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl