astma o łagodnym nasileniu

Astma o łagodnym nasileniu to przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych charakteryzująca się okresowym występowaniem objawów takich jak świszczący oddech, duszność, ucisk w klatce piersiowej i kaszel. W tej postaci objawy występują rzadziej niż dwa razy w tygodniu, a zaostrzenia są krótkotrwałe i nie zakłócają znacząco codziennego funkcjonowania pacjenta.

Diagnostyka astmy o łagodnym nasileniu opiera się na wywiadzie klinicznym, badaniu przedmiotowym oraz badaniach czynnościowych układu oddechowego, takich jak spirometria z próbą rozkurczową. W tej postaci choroby wartości szczytowego przepływu wydechowego (PEF) i natężonej objętości wydechowej pierwszosekundowej (FEV1) wynoszą ≥80% wartości należnej, a zmienność PEF jest mniejsza niż 20%.

Leczenie astmy o łagodnym nasileniu obejmuje stosowanie doraźne krótko działających β2-mimetyków (SABA) lub niskich dawek wziewnych glikokortykosteroidów (wGKS) w połączeniu z formoterolem. Zgodnie z najnowszymi wytycznymi GINA, nie zaleca się monoterapii lekami rozszerzającymi oskrzela bez glikokortykosteroidów ze względu na ryzyko zaostrzeń. Kluczowym elementem terapii jest także edukacja pacjenta i opracowanie indywidualnego planu leczenia.

Powiązane wpisy

  1. 11.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl