zaburzenia maniakalno-depresyjne

Zaburzenia maniakalno-depresyjne, obecnie klasyfikowane jako choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD), stanowią poważne zaburzenie psychiczne charakteryzujące się występowaniem naprzemiennych epizodów manii (lub hipomanii) oraz depresji. Istotą tego schorzenia jest cykliczne wahanie nastroju i aktywności, które znacząco wykracza poza normalne fluktuacje.

W fazie maniakalnej pacjenci doświadczają wzmożonego napędu psychoruchowego, podwyższonego nastroju, zmniejszonej potrzeby snu, nadmiernej pewności siebie, gonitwy myśli oraz podejmowania ryzykownych działań. Z kolei w fazie depresyjnej dominuje obniżony nastrój, anhedonia, spadek energii, zaburzenia snu, problemy z koncentracją oraz myśli samobójcze.

Choroba afektywna dwubiegunowa ma złożoną etiologię obejmującą czynniki genetyczne, neurobiologiczne oraz środowiskowe. W leczeniu stosuje się podejście wielokierunkowe, łączące farmakoterapię (leki normotymiczne, atypowe leki przeciwpsychotyczne, leki przeciwdepresyjne), psychoterapię oraz psychoedukację. Stabilizatory nastroju, takie jak lit, walproiniany czy lamotrygina, stanowią podstawę długoterminowego leczenia.

Nieleczone zaburzenia maniakalno-depresyjne wiążą się ze znaczącym ryzykiem samobójstwa (15-20% pacjentów), problemami społecznymi i zawodowymi oraz współwystępowaniem innych zaburzeń psychicznych. Wczesna diagnoza i kompleksowe leczenie znacząco poprawiają rokowanie i jakość życia pacjentów.

Powiązane wpisy

  1. 15.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl