wydalanie siarczanów

Wydalanie siarczanów to kluczowy proces fizjologiczny polegający na usuwaniu z organizmu siarczanów – soli lub estrów kwasu siarkowego – które powstają głównie w wyniku metabolizmu aminokwasów siarkowych (metioniny, cysteiny) oraz ksenobiotyków zawierających siarkę.

Głównym narządem odpowiedzialnym za wydalanie siarczanów są nerki, które filtrują siarczany z krwi i wydalają je z moczem. W warunkach fizjologicznych około 80-90% siarczanów jest wydalanych tą drogą. Zaburzenia funkcji nerek mogą prowadzić do zatrzymania siarczanów w organizmie, co może skutkować kwasicą metaboliczną.

Mniejsza ilość siarczanów (ok. 10-20%) jest wydalana z kałem za pośrednictwem wątroby, która przekształca związki siarkowe i wydala je z żółcią. Proces wydalania siarczanów jest ściśle regulowany i ma kluczowe znaczenie dla utrzymania homeostazy kwasowo-zasadowej organizmu oraz detoksykacji związków egzogennych.

Zaburzenia wydalania siarczanów mogą występować w różnych jednostkach chorobowych, w tym w niewydolności nerek, chorobach wątroby oraz niektórych rzadkich chorobach metabolicznych. Diagnostyka obejmuje oznaczanie stężenia siarczanów w moczu i surowicy, a także ocenę funkcji nerek i równowagi kwasowo-zasadowej.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl