podanie podskórne i doustne

Podanie podskórne (SC) to metoda iniekcji leku w tkankę podskórną, znajdującą się pomiędzy skórą a mięśniami. Najczęściej wykorzystywane miejsca to brzuch, udo, ramię lub okolica łopatki. Technika ta pozwala na powolne, stopniowe wchłanianie substancji leczniczej, zapewniając stabilne stężenie leku w organizmie. Podanie podskórne stosowane jest m.in. w przypadku insulin, heparyn drobnocząsteczkowych, szczepionek czy leków biologicznych.

Podanie doustne (PO) jest najbardziej powszechną, nieinwazyjną drogą aplikacji leków. Polega na przyjmowaniu preparatów przez jamę ustną w formie tabletek, kapsułek, syropów czy zawiesin. Zaletami tej metody są łatwość stosowania, bezbolesność oraz możliwość samodzielnego przyjmowania przez pacjenta. Substancje podane doustnie ulegają wchłanianiu głównie w jelicie cienkim, po czym trafiają do krążenia wrotnego i przechodzą przez wątrobę, gdzie mogą ulegać efektowi pierwszego przejścia.

Przy wyborze drogi podania leku należy uwzględnić właściwości farmakokinetyczne substancji czynnej, stan kliniczny pacjenta oraz pożądany efekt terapeutyczny. Podanie podskórne często wybierane jest dla leków, które uległyby zniszczeniu w przewodzie pokarmowym lub wymagają powolnego, kontrolowanego uwalniania. Z kolei droga doustna jest preferowana ze względu na komfort pacjenta, jednak nie jest odpowiednia dla wszystkich substancji leczniczych, szczególnie tych o niskiej biodostępności przy podaniu doustnym.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl