niestrawność i zgaga

Niestrawność (dyspepsja) to zespół objawów obejmujących dyskomfort lub ból w górnej części brzucha, uczucie pełności, wczesne nasycenie podczas posiłku, wzdęcia oraz nudności. Może być zarówno czynnościowa (bez strukturalnych zmian w przewodzie pokarmowym), jak i organiczna (związana z chorobami takimi jak choroba wrzodowa, zapalenie błony śluzowej żołądka czy nowotwory).

Zgaga (refluks żołądkowo-przełykowy) to uczucie pieczenia za mostkiem, spowodowane cofaniem się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. Jest głównym objawem choroby refluksowej przełyku (GERD). Czynniki ryzyka obejmują otyłość, ciążę, palenie tytoniu, spożywanie pokarmów tłustych, kwaśnych, ostrych oraz alkoholu.

Diagnostyka niestrawności i zgagi obejmuje wywiad lekarski, badanie fizykalne oraz w zależności od objawów alarmowych i wieku pacjenta – gastroskopię, badania laboratoryjne oraz obrazowe. U pacjentów powyżej 45-55 roku życia lub z objawami alarmowymi (krwawienie, utrata masy ciała, dysfagia) wskazana jest pilna diagnostyka endoskopowa.

Leczenie obejmuje modyfikację stylu życia (uniesienie wezgłowia łóżka, unikanie obfitych posiłków przed snem, redukcja masy ciała), farmakoterapię (inhibitory pompy protonowej, H2-blokery, leki zobojętniające, prokinetyki) oraz w wybranych przypadkach leczenie chirurgiczne. W niestrawności czynnościowej stosuje się też leki przeciwdepresyjne i psychoterapię.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl