monoterapia kandesartanem cyleksetylu

Monoterapia kandesartanem cyleksetylu to podejście terapeutyczne polegające na stosowaniu wyłącznie kandesartanu cyleksetylu jako jedynego leku w leczeniu określonego schorzenia, najczęściej nadciśnienia tętniczego. Kandesartan cyleksetylu jest antagonistą receptora angiotensyny II (ARB), który po podaniu doustnym ulega szybkiej konwersji do aktywnej formy kandesartanu.

Mechanizm działania kandesartanu polega na selektywnym blokowaniu receptorów AT1 dla angiotensyny II, co prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i zmniejszenia oporu obwodowego. W efekcie następuje obniżenie ciśnienia tętniczego. Lek wykazuje długi okres półtrwania (9-12 godzin), co umożliwia dawkowanie raz na dobę, poprawiając compliance pacjentów.

Monoterapia kandesartanem cyleksetylu jest wskazana w leczeniu pierwotnego nadciśnienia tętniczego u dorosłych oraz w terapii niewydolności serca z obniżoną frakcją wyrzutową lewej komory (LVEF ≤ 40%). Skuteczność hipotensyjna kandesartanu jest porównywalna lub większa niż innych leków z grupy ARB, przy korzystnym profilu tolerancji i minimalnym ryzyku interakcji lekowych.

Szczególną korzyść z monoterapii kandesartanem mogą odnieść pacjenci z nadciśnieniem tętniczym współistniejącym z cukrzycą, przewlekłą chorobą nerek lub przerostem lewej komory serca, ze względu na właściwości nefroprotekcyjne i kardioprotekcyjne leku. Typowe dawkowanie w monoterapii to 8-32 mg raz dziennie, z możliwością zwiększania dawki co 4 tygodnie w celu osiągnięcia docelowych wartości ciśnienia.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl