sekwencja czterech bodźców

Sekwencja czterech bodźców to metoda stosowana w badaniach elektrofizjologicznych serca, szczególnie w ocenie zaburzeń rytmu serca. Polega na zastosowaniu serii czterech bodźców elektrycznych o określonych parametrach i odstępach czasowych w celu wywołania i oceny odpowiedzi elektrofizjologicznej mięśnia sercowego.

Ta technika diagnostyczna jest wykorzystywana głównie do oceny podatności na tachyarytmie nadkomorowe i komorowe, określenia mechanizmów arytmii oraz do testowania skuteczności leków antyarytmicznych. Sekwencja czterech bodźców stanowi rozszerzenie podstawowych protokołów stymulacji, umożliwiając bardziej kompleksową ocenę własności elektrofizjologicznych serca.

W praktyce klinicznej sekwencja czterech bodźców jest ważnym narzędziem w elektrofizjologii inwazyjnej, pomagającym w identyfikacji pacjentów zagrożonych nagłym zatrzymaniem krążenia oraz w kwalifikacji do implantacji kardiowertera-defibrylatora. Protokół ten jest szczególnie przydatny w diagnostyce złożonych zaburzeń rytmu, które nie mogą być wywołane prostszymi metodami stymulacji.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl