poanalgetyczny ból głowy

Poanalgetyczny ból głowy, znany również jako ból głowy z odbicia lub ból głowy z nadużywania leków (MOH – Medication Overuse Headache), jest przewlekłym bólem głowy występującym jako powikłanie długotrwałego stosowania środków przeciwbólowych. Rozwija się on najczęściej u pacjentów, którzy regularnie przyjmują leki przeciwbólowe przez co najmniej 15 dni w miesiącu przez okres dłuższy niż 3 miesiące.

Mechanizm powstawania poanalgetycznego bólu głowy związany jest z adaptacją ośrodkowego układu nerwowego do stałej obecności substancji przeciwbólowych, co prowadzi do zwiększonej wrażliwości na ból po zaprzestaniu ich przyjmowania. Ten paradoksalny efekt może wystąpić po nadużywaniu różnych leków przeciwbólowych, w tym niesteroidowych leków przeciwzapalnych, tryptanów, opioidów, ergotaminy, a także środków zawierających kofeinę.

Diagnostyka poanalgetycznego bólu głowy opiera się głównie na szczegółowym wywiadzie dotyczącym wzorca przyjmowania leków oraz charakterystyki bólu. Leczenie polega przede wszystkim na odstawieniu nadużywanego leku, co początkowo może nasilić objawy, jednak jest niezbędne do przerwania błędnego koła nadużywania leków. W terapii stosuje się również leczenie profilaktyczne migren, terapię behawioralną oraz edukację pacjenta dotyczącą właściwego stosowania leków przeciwbólowych.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl