osmotyczny zespół nerczycowy

Osmotyczny zespół nerczycowy to specyficzna postać zespołu nerczycowego wywołana nagłym zwiększeniem ciśnienia osmotycznego osocza, co prowadzi do masywnego białkomoczu. W przeciwieństwie do klasycznego zespołu nerczycowego, jego osmotyczna odmiana nie jest związana z pierwotnym uszkodzeniem kłębuszków nerkowych, lecz wynika z zaburzeń równowagi osmotycznej.

Najczęstszymi przyczynami osmotycznego zespołu nerczycowego są dożylne podanie dużych ilości substancji osmotycznie czynnych (np. środków kontrastowych, mannitolu), gwałtowne wyrównanie hiperglikemii, a także szybka infuzja roztworów hipertonicznych. Patofizjologicznie dochodzi do przesunięcia płynów z przestrzeni śródmiąższowej do naczyń, co zwiększa przepływ przez kłębuszki nerkowe i powoduje nasiloną filtrację białek.

Objawy kliniczne obejmują nagły obrzęk, białkomocz przekraczający 3,5 g/dobę, hipoalbuminemię oraz często przejściowe pogorszenie funkcji nerek. Diagnostyka różnicowa powinna uwzględniać klasyczny zespół nerczycowy, mikroangiopatię zakrzepową oraz ostre uszkodzenie nerek. Leczenie polega głównie na usunięciu czynnika wywołującego, ograniczeniu podaży sodu i płynów oraz monitorowaniu funkcji nerek.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl