nadmierne wydzielanie gastryny

Nadmierne wydzielanie gastryny (hipergastrynemia) to stan patologiczny, który charakteryzuje się podwyższonym poziomem gastryny we krwi. Gastryna jest hormonem peptydowym wydzielanym przez komórki G błony śluzowej antrum żołądka i dwunastnicy, który stymuluje wydzielanie kwasu solnego przez komórki okładzinowe żołądka.

Najczęstszą przyczyną hipergastrynemii jest zespół Zollingera-Ellisona, wywołany przez gastrinoma – guz neuroendokrynny wydzielający gastrynę, najczęściej zlokalizowany w trzustce lub dwunastnicy. Inne przyczyny to: zanikowe zapalenie żołądka, infekcja Helicobacter pylori, niewydolność nerek, stosowanie inhibitorów pompy protonowej, resekcja żołądka czy vagotomia.

Klinicznie hipergastrynemia prowadzi do nadmiernego wydzielania kwasu solnego, co może skutkować nawracającymi owrzodzeniami żołądka i dwunastnicy, ciężkim refluksem żołądkowo-przełykowym, biegunką czy zespołem złego wchłaniania. Diagnostyka obejmuje oznaczenie poziomu gastryny na czczo, test z sekretyną oraz obrazowanie lokalizacji potencjalnego guza.

Leczenie zależy od przyczyny – w przypadku gastrinoma stosuje się resekcję chirurgiczną guza, natomiast w pozostałych przypadkach – terapię przyczynową oraz farmakologiczną kontrolę wydzielania kwasu żołądkowego za pomocą inhibitorów pompy protonowej.

Powiązane wpisy

  1. 16.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl