monoterapia losartanem

Monoterapia losartanem to metoda leczenia oparta na stosowaniu wyłącznie losartanu jako jedynego leku w terapii. Losartan jest antagonistą receptora angiotensyny II (sartan), który blokując receptor AT1, hamuje niekorzystne działanie angiotensyny II, co prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i obniżenia ciśnienia tętniczego.

Głównym wskazaniem do monoterapii losartanem jest nadciśnienie tętnicze, szczególnie u pacjentów, którzy nie tolerują inhibitorów konwertazy angiotensyny (ACE-I). Ponadto losartan stosowany jest w monoterapii w leczeniu nefropatii cukrzycowej u pacjentów z cukrzycą typu 2 i nadciśnieniem tętniczym oraz w celu zmniejszenia ryzyka udaru mózgu u pacjentów z nadciśnieniem i przerostem lewej komory serca.

Monoterapia losartanem cechuje się korzystnym profilem bezpieczeństwa – nie wywołuje suchego kaszlu charakterystycznego dla ACE-I oraz rzadziej powoduje obrzęk naczynioruchowy. Lek może być stosowany raz na dobę, co poprawia compliance pacjentów. Warto jednak pamiętać, że w przypadku niedostatecznej kontroli ciśnienia tętniczego monoterapia może być niewystarczająca i konieczne jest wdrożenie terapii skojarzonej.

Powiązane wpisy

  1. 13.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl