lek o działaniu hiperglikemicznym

Lek o działaniu hiperglikemicznym to substancja, która powoduje wzrost stężenia glukozy we krwi. Mechanizmy działania takich leków mogą obejmować stymulację glikogenolizy (rozkładu glikogenu w wątrobie), hamowanie wydzielania lub działania insuliny, zwiększanie glukoneogenezy (syntezy glukozy z substancji niebędących węglowodanami) lub wpływ na wchłanianie glukozy w tkankach.

Do najczęściej stosowanych leków o działaniu hiperglikemicznym należy glukagon, który jest hormonem peptydowym zwiększającym stężenie glukozy we krwi poprzez nasilenie glikogenolizy i glukoneogenezy w wątrobie. Jest on stosowany w nagłych przypadkach ciężkiej hipoglikemii, szczególnie u pacjentów z cukrzycą leczonych insuliną lub doustnymi lekami hipoglikemizującymi.

Inne leki o działaniu hiperglikemicznym to glikokortykosteroidy (np. prednizon, deksametazon), które zwiększają oporność tkanek na insulinę i nasilają glukoneogenezę, oraz diuretyki tiazydowe, które mogą zmniejszać wrażliwość na insulinę. Leki beta-adrenergiczne (np. adrenalina) również podnoszą poziom glukozy poprzez stymulację glikogenolizy i hamowanie wydzielania insuliny.

Działanie hiperglikemiczne może być pożądanym efektem terapeutycznym (np. w przypadku glukagonu stosowanego w leczeniu hipoglikemii) lub niepożądanym skutkiem ubocznym leków stosowanych w terapii innych schorzeń. Znajomość potencjału hiperglikemicznego różnych preparatów jest szczególnie istotna przy prowadzeniu pacjentów z cukrzycą lub zaburzeniami gospodarki węglowodanowej.

Powiązane wpisy

  1. 13.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl