reabsorpcja wodorowęglanów

Reabsorpcja wodorowęglanów to kluczowy proces fizjologiczny zachodzący w nerkach, odpowiedzialny za utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. W warunkach prawidłowych około 80-90% przefiltrowanych wodorowęglanów jest reabsorbowanych w kanalikach proksymalnych, a pozostała część w dalszych odcinkach nefronu.

Mechanizm reabsorpcji wodorowęglanów opiera się na aktywnym transporcie jonów wodorowych do światła kanalika przez wymiennik Na+/H+ oraz działaniu anhydrazy węglanowej. W świetle kanalika jony wodorowe łączą się z wodorowęglanami, tworząc kwas węglowy, który rozpada się na wodę i dwutlenek węgla. CO₂ swobodnie dyfunduje do komórek kanalika, gdzie ponownie powstaje wodorowęglan, który jest transportowany do krwi.

Zaburzenia reabsorpcji wodorowęglanów prowadzą do kwasicy lub zasadowicy metabolicznej. Niedostateczna reabsorpcja skutkuje kwasicą kanalikową nerkową typu II (proksymalną), natomiast nadmierna może być składową zasadowicy metabolicznej. Regulacja tego procesu odbywa się głównie przez aldosteron i angiotensynę II, które stymulują reabsorpcję wodorowęglanów.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl