przenikanie salbutamolu do mleka

Salbutamol (albuterol), będący selektywnym agonistą receptorów β2-adrenergicznych, jest lekiem powszechnie stosowanym w leczeniu chorób obturacyjnych dróg oddechowych, takich jak astma oskrzelowa czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Substancja ta przenika do mleka matki, jednak w niewielkich ilościach.

Badania farmakokinetyczne wykazały, że stężenie salbutamolu w mleku matki stanowi około 0,7-11% stężenia występującego w osoczu matki. Szacuje się, że dziecko karmione piersią otrzymuje mniej niż 0,2% dawki terapeutycznej przyjmowanej przez matkę. Tak niskie stężenia nie powinny wywoływać działań farmakologicznych u niemowląt.

Według większości wytycznych klinicznych oraz towarzystw naukowych, salbutamol jest uważany za lek względnie bezpieczny podczas karmienia piersią. American Academy of Pediatrics klasyfikuje go jako lek kompatybilny z karmieniem piersią. Preferowane są postacie inhalacyjne leku, które charakteryzują się niższą biodostępnością ogólnoustrojową niż formy doustne, co dodatkowo minimalizuje ilość leku przenikającego do mleka.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl