diagnoza z wykluczenia

Diagnoza z wykluczenia to metoda diagnostyczna polegająca na stopniowym eliminowaniu możliwych przyczyn obserwowanych objawów, aż do ustalenia najbardziej prawdopodobnego rozpoznania. Stosuje się ją najczęściej w przypadku schorzeń o niespecyficznym obrazie klinicznym, gdy nie istnieją jednoznaczne testy diagnostyczne potwierdzające daną jednostkę chorobową.

W procesie diagnostyki z wykluczenia lekarz systematycznie odrzuca bardziej powszechne lub groźne schorzenia poprzez wykonywanie kolejnych badań diagnostycznych. Przykładami chorób często diagnozowanych tą metodą są zespół jelita drażliwego, fibromialgia, stwardnienie rozsiane we wczesnym stadium czy niektóre choroby autoimmunologiczne.

Diagnoza z wykluczenia wymaga szczególnej staranności i systematycznego podejścia klinicznego. Lekarz musi rozważyć wszystkie możliwe przyczyny objawów, począwszy od najczęstszych i najpoważniejszych, a następnie metodycznie wykluczać je na podstawie wyników badań laboratoryjnych, obrazowych i innych specjalistycznych testów. Jest to proces często czasochłonny, kosztowny i obciążający dla pacjenta, ale w niektórych przypadkach stanowi jedyną drogę do ustalenia właściwego rozpoznania.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl