salbutamol w ciąży

Salbutamol to krótko działający agonista receptorów beta-2-adrenergicznych, powszechnie stosowany w leczeniu skurczu oskrzeli i objawów astmy. Podczas ciąży stosowanie salbutamolu budzi szczególne pytania dotyczące bezpieczeństwa dla płodu.

Według dostępnych danych klinicznych, salbutamol jest uznawany za względnie bezpieczny w ciąży (kategoria C według FDA). Nie wykazano jednoznacznego związku między jego stosowaniem a występowaniem wad wrodzonych. Zaleca się jednak stosowanie najniższej skutecznej dawki przez możliwie najkrótszy czas.

U pacjentek ciężarnych z astmą korzyści z utrzymania prawidłowej kontroli choroby przewyższają potencjalne ryzyko związane ze stosowaniem leku. Niekontrolowana astma stanowi większe zagrożenie dla płodu niż potencjalne działania niepożądane salbutamolu. Obserwowano związek między niekontrolowaną astmą a przedwczesnym porodem, niską masą urodzeniową i zwiększoną śmiertelnością okołoporodową.

Należy zaznaczyć, że przy stosowaniu wysokich dawek salbutamolu istnieje teoretyczne ryzyko wystąpienia tachykardii u płodu oraz hiperglikemii u matki. W przypadku długotrwałego stosowania w trzecim trymestrze ciąży istnieją pojedyncze doniesienia o możliwości wystąpienia tachykardii u noworodka.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl