podwyższona liczba płytek krwi

Podwyższona liczba płytek krwi, zwana trombocytozą, to stan, w którym poziom trombocytów we krwi przekracza 450 000/μl. Może mieć charakter reaktywny (wtórny) lub pierwotny. Trombocytoza reaktywna występuje jako odpowiedź organizmu na stany zapalne, infekcje, nowotwory lite, zabiegi chirurgiczne, krwawienia, niedokrwistość z niedoboru żelaza czy po splenektomii.

Trombocytoza pierwotna najczęściej jest objawem chorób mieloproliferacyjnych, takich jak nadpłytkowość samoistna, czerwienica prawdziwa, pierwotne zwłóknienie szpiku czy przewlekła białaczka szpikowa. W tych przypadkach wzrost liczby płytek wynika z nieprawidłowej proliferacji megakariocytów w szpiku kostnym i zwykle towarzyszą mu inne zaburzenia hematologiczne.

Diagnostyka różnicowa obejmuje badanie morfologii krwi obwodowej, ocenę rozmazu krwi, badania biochemiczne, markery stanu zapalnego oraz w przypadku podejrzenia przyczyn pierwotnych – badania molekularne (np. mutacja JAK2, CALR, MPL) i badanie szpiku kostnego. Leczenie trombocytozy zależy od przyczyny i może obejmować terapię choroby podstawowej, leki przeciwpłytkowe lub cytoredukcyjne przy ryzyku powikłań zakrzepowo-zatorowych.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl