obniżone stężenie plemników

Obniżone stężenie plemników, czyli oligospermia, to zaburzenie polegające na zmniejszonej liczbie plemników w nasieniu poniżej wartości referencyjnych (poniżej 15 milionów/ml według kryteriów WHO). Jest to jedna z najczęstszych przyczyn męskiej niepłodności, dotykająca około 40% par z problemami z poczęciem.

Etiologia oligospermii może być złożona i obejmuje czynniki genetyczne (np. aberracje chromosomowe, mikrodelecje chromosomu Y), hormonalne (zaburzenia osi podwzgórze-przysadka-gonady), anatomiczne (żylaki powrózka nasiennego, wady wrodzone układu rozrodczego), środowiskowe (nadmierna ekspozycja na wysoką temperaturę, toksyny, promieniowanie) oraz infekcyjne (zapalenie najądrzy, prostaty).

Diagnostyka obniżonego stężenia plemników obejmuje szczegółowy wywiad, badanie fizykalne, co najmniej dwa badania nasienia (seminogram) w odstępie 2-3 miesięcy, badania hormonalne (FSH, LH, testosteron, prolaktyna), ultrasonografię moszny i badania genetyczne. W przypadkach idiopatycznych warto rozważyć analizę fragmentacji DNA plemników.

Leczenie zależy od przyczyny i obejmuje: eliminację czynników szkodliwych, leczenie żylaków powrózka nasiennego, terapię hormonalną (przy zaburzeniach endokrynologicznych), leczenie infekcji oraz suplementację antyoksydantami (witamina C, E, cynk, selen, koenzym Q10). W przypadkach ciężkiej oligospermii metodą z wyboru może być zapłodnienie pozaustrojowe z mikroiniekcją plemnika do komórki jajowej (ICSI).

Powiązane wpisy

  1. 14.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl