neurotroficzne zapalenie rogówki

Neurotroficzne zapalenie rogówki (NK – neurotrophic keratitis/keratopathy) to rzadkie, postępujące schorzenie rogówki charakteryzujące się zmniejszeniem lub utratą czucia rogówkowego w wyniku uszkodzenia nerwu trójdzielnego. Główną cechą patofizjologiczną jest zaburzenie unerwienia czuciowego rogówki, co prowadzi do upośledzenia jej metabolizmu, integralności nabłonka i zdolności regeneracyjnych.

Choroba może być spowodowana różnymi czynnikami, w tym infekcjami (np. opryszczka oczna, półpasiec), zabiegami chirurgicznymi (np. keratoplastyka, chirurgia laserowa rogówki), urazami, guzami uciskającymi nerw trójdzielny, a także schorzeniami ogólnoustrojowymi jak cukrzyca. Klinicznie neurotroficzne zapalenie rogówki klasyfikuje się w trzech stopniach według skali Mackie: od punktowych ubytków nabłonka (stopień 1), przez przetrwałe ubytki nabłonka (stopień 2), do owrzodzeń rogówki z możliwym perforacją (stopień 3).

Diagnostyka opiera się na ocenie czucia rogówkowego (estezjometria), teście Schirmera, ocenie czasu przerwania filmu łzowego (BUT) oraz badaniu biomikroskopowym. Leczenie obejmuje przede wszystkim intensywne nawilżanie powierzchni oka, stosowanie autologicznej surowicy, soczewek kontaktowych opatrunkowych, a w cięższych przypadkach tarsorrafię czy przeszczep błony owodniowej. Przełomem w terapii stało się wprowadzenie czynnika wzrostu nerwów (cenegermin), który sprzyja regeneracji włókien nerwowych rogówki.

Powiązane wpisy

  1. 12.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl