badanie kliniczne fazy I

Badanie kliniczne fazy I stanowi pierwszy etap testowania nowego leku lub terapii z udziałem ludzi, po wcześniejszych badaniach laboratoryjnych i przedklinicznych na zwierzętach. Głównym celem tej fazy jest ocena bezpieczeństwa stosowania substancji, określenie jej tolerancji przez organizm oraz ustalenie bezpiecznego zakresu dawkowania.

Badania fazy I przeprowadza się zwykle na małej grupie zdrowych ochotników (zwykle 20-100 osób), choć w przypadku leków o dużej toksyczności, jak np. w onkologii, mogą brać w nich udział pacjenci z daną chorobą. Podczas badania ocenia się farmakokinetykę substancji (wchłanianie, dystrybucję, metabolizm i wydalanie) oraz jej farmakodynamikę (mechanizm działania i efekty biologiczne).

W trakcie badania klinicznego fazy I prowadzi się szczegółowy monitoring parametrów życiowych uczestników, wykonuje się regularne badania laboratoryjne oraz rejestruje wszystkie działania niepożądane. Stosuje się również zasadę eskalacji dawki – rozpoczyna się od dawek znacznie niższych niż te określone w badaniach przedklinicznych jako bezpieczne, stopniowo je zwiększając.

Pomyślne zakończenie badania fazy I, potwierdzające akceptowalny profil bezpieczeństwa badanej substancji, jest warunkiem koniecznym do rozpoczęcia kolejnych etapów badań klinicznych, w których ocenia się skuteczność terapeutyczną i zbiera więcej danych dotyczących bezpieczeństwa na większych grupach pacjentów.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl