usuwanie nadmiaru gazów z przewodu pokarmowego
Wskazanie

Usuwanie nadmiaru gazów z przewodu pokarmowego (karminacja) jest wskazaniem do stosowania leków przeciwwzdęciowych, których działanie polega na zmniejszeniu napięcia powierzchniowego pęcherzyków gazu w przewodzie pokarmowym, co ułatwia ich łączenie i wydalanie. Nadmiar gazów może wynikać z połykania powietrza podczas jedzenia (aerofagia), procesów fermentacyjnych w jelitach, zaburzeń trawienia czy zmian w mikrobiomie jelitowym.

W leczeniu tego problemu stosuje się najczęściej preparaty zawierające symetykon lub dimetykon jako substancje czynne. Na polskim rynku dostępne są leki takie jak Espumisan, Infacol, Bobotic, Diflos, Sab Simplex czy Debridat. Stosuje się również naturalne środki karminatywne zawierające olejki eteryczne z kopru włoskiego, kminku, mięty czy anyżu, dostępne w preparatach jak Dicopeg, Herbapect czy Iberogast.

Największą trudnością w leczeniu nadmiaru gazów jest ustalenie przyczyny tego problemu. Wzdęcia mogą być objawem poważniejszych schorzeń, takich jak zespół jelita drażliwego (IBS), nietolerancje pokarmowe (np. nietolerancja laktozy), choroby zapalne jelit czy zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego. Leki przeciwwzdęciowe działają wyłącznie objawowo, nie usuwając przyczyny problemu. Dlatego kluczowa jest diagnostyka różnicowa i identyfikacja czynników wywołujących wzdęcia.

Wyzwaniem terapeutycznym jest również indywidualna reakcja pacjentów na leczenie – skuteczność preparatów może się znacznie różnić w zależności od przyczyny wzdęć. U niektórych pacjentów konieczne jest wdrożenie kompleksowego postępowania obejmującego modyfikację diety, probiotyki i leki regulujące motorykę jelit. W przypadkach opornych, gdy wzdęcia są objawem przewlekłych schorzeń, konieczne może być długotrwałe leczenie podstawowej choroby.

Lista leków z tym wskazaniem

  1. 26.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl