stosowanie parenteralne

Stosowanie parenteralne to droga podawania leków, która omija przewód pokarmowy. Termin pochodzi od greckich słów „para” (obok) i „enteron” (jelito). Jest to jedna z głównych metod podawania substancji leczniczych, stosowana gdy konieczne jest szybkie działanie leku, gdy pacjent nie może przyjmować leków doustnie lub gdy lek uległby zniszczeniu w przewodzie pokarmowym.

Wyróżnia się kilka głównych dróg podania parenteralnego: dożylną (i.v.), domięśniową (i.m.), podskórną (s.c.), śródskórną, dotętniczą, dokanałową, dostawową oraz dootrzewnową. Każda z tych dróg ma specyficzne wskazania, przeciwwskazania oraz wymaga odpowiedniej techniki podania leku.

Podawanie parenteralne wymaga zachowania zasad aseptyki i antyseptyki w celu uniknięcia zakażeń. Szczególnej uwagi wymagają preparaty podawane dożylnie, które muszą być sterylne i apirogenne. Stosowanie parenteralne wiąże się z koniecznością uwzględnienia możliwych interakcji lekowych, działań niepożądanych oraz monitorowania stanu pacjenta, zwłaszcza przy podawaniu leków o wąskim indeksie terapeutycznym.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl