sód w surowicy krwi

Sód w surowicy krwi (natremia) to jeden z najważniejszych parametrów gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu. Prawidłowe stężenie sodu w surowicy krwi wynosi 135-145 mmol/l. Jest to kation, który odpowiada za utrzymanie prawidłowego ciśnienia osmotycznego płynów pozakomórkowych oraz równowagi kwasowo-zasadowej.

Hiponatremia (stężenie sodu poniżej 135 mmol/l) może być spowodowana m.in. przez nadmierne spożycie wody, niewydolność serca, marskość wątroby, zespół nieadekwatnego wydzielania hormonu antydiuretycznego (SIADH), choroby nerek, a także stosowanie niektórych leków, np. diuretyków tiazydowych czy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI).

Hipernatremia (stężenie sodu powyżej 145 mmol/l) najczęściej wynika z odwodnienia organizmu, niedostatecznego przyjmowania płynów, nadmiernej utraty wody (np. w przebiegu cukrzycy niewyrównanej, moczówki prostej) lub nadmiernego spożycia sodu. Zarówno hiponatremia, jak i hipernatremia mogą prowadzić do poważnych zaburzeń neurologicznych, a w skrajnych przypadkach do śpiączki i śmierci.

Oznaczenie stężenia sodu w surowicy jest podstawowym badaniem laboratoryjnym, wykonywanym w ramach diagnostyki zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej, monitorowania przebiegu chorób przewlekłych oraz w ocenie stanu pacjentów w stanach ostrych. Interpretacja wyniku powinna zawsze uwzględniać stan kliniczny pacjenta oraz inne parametry gospodarki wodno-elektrolitowej.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl