sensytyzacja ośrodkowego układu nerwowego

Sensytyzacja ośrodkowego układu nerwowego (central sensitization) to proces patofizjologiczny polegający na wzmożonej reaktywności neuronów w ośrodkowym układzie nerwowym na bodźce, które w normalnych warunkach są niebolesne lub tylko nieznacznie bolesne. Jest to kluczowy mechanizm w rozwoju przewlekłego bólu i może prowadzić do hiperalgezji (zwiększonej wrażliwości na bodźce bólowe) oraz allodynii (odbierania bodźców niebolesnych jako bolesne).

Na poziomie komórkowym sensytyzacja ośrodkowego układu nerwowego wiąże się ze zmianami w plastyczności synaptycznej, zwiększoną aktywnością receptorów NMDA, zmniejszeniem hamowania GABAergicznego oraz zmianami w ekspresji genów i białek. Proces ten może być wywołany przez długotrwały lub intensywny bodziec bólowy, zapalenie, uszkodzenie nerwów oraz stres psychologiczny.

Sensytyzacja ośrodkowego układu nerwowego odgrywa istotną rolę w patogenezie wielu zespołów bólowych, takich jak fibromialgia, zespół jelita drażliwego, migrena, neuropatia cukrzycowa czy ból związany z urazem. Leczenie obejmuje wielokierunkowe podejście farmakologiczne (m.in. leki przeciwdrgawkowe, przeciwdepresyjne, antagonisty receptora NMDA) oraz niefarmakologiczne (terapia poznawczo-behawioralna, aktywność fizyczna, techniki relaksacyjne).

Powiązane wpisy

  1. 14.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl