ryzyko agranulocytozy

Ryzyko agranulocytozy to istotny problem kliniczny związany z wystąpieniem nagłego, niebezpiecznego zmniejszenia liczby granulocytów obojętnochłonnych we krwi obwodowej poniżej 500 komórek/μl. Stan ten może prowadzić do poważnych, zagrażających życiu infekcji z powodu znacznego osłabienia odporności.

Agranulocytoza może być wywołana różnymi czynnikami, przy czym najczęstszą przyczyną są działania niepożądane leków. Największe ryzyko niesie ze sobą stosowanie klozapiny, karbamazepiny, fenytoiny, sulfonamidów, niektórych antybiotyków, leków przeciwtarczycowych (szczególnie tiamazolu i propylotiouracylu) oraz leków przeciwnowotworowych. Reakcje polekowe mogą być zależne od dawki lub mieć charakter idiosynkratyczny.

Ocena ryzyka agranulocytozy powinna być elementem rutynowego monitorowania terapii lekami o znanym potencjale mielotoksycznym. W przypadku leków wysokiego ryzyka, jak klozapina, obowiązkowe jest regularne wykonywanie badań morfologii krwi. Wystąpienie gorączki u pacjenta przyjmującego leki potencjalnie wywołujące agranulocytozę stanowi wskazanie do natychmiastowej oceny liczby neutrofilów.

Postępowanie w przypadku rozpoznania agranulocytozy obejmuje natychmiastowe odstawienie leku przyczynowego, izolację pacjenta, stosowanie antybiotykoterapii o szerokim spektrum oraz podawanie czynnika stymulującego tworzenie kolonii granulocytów (G-CSF). Śmiertelność w agranulocytozie może sięgać 10-20%, szczególnie u osób starszych i z ciężkimi infekcjami.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl