politerapia padaczki

Politerapia padaczki to strategia leczenia, która polega na jednoczesnym stosowaniu dwóch lub więcej leków przeciwpadaczkowych (LPP) u pacjentów, u których nie udało się osiągnąć kontroli napadów za pomocą monoterapii. Jest to podejście terapeutyczne stosowane najczęściej w przypadku padaczki lekoopornej, definiowanej jako brak skuteczności dwóch właściwie dobranych i stosowanych leków przeciwpadaczkowych.

Wdrożenie politerapii powinno opierać się na racjonalnych przesłankach farmakologicznych, uwzględniających mechanizmy działania poszczególnych leków, ich profile farmakokinetyczne oraz potencjalne interakcje. Optymalnym rozwiązaniem jest łączenie leków o różnych mechanizmach działania, co może prowadzić do synergistycznego efektu terapeutycznego przy jednoczesnym minimalizowaniu ryzyka nasilenia działań niepożądanych.

Najczęściej stosowane kombinacje w politerapii padaczki obejmują łączenie leków blokujących kanały sodowe (np. karbamazepina, lamotrygina) z lekami oddziałującymi na układ GABAergiczny (np. walproiniany, benzodiazepiny) lub z lekami o wielokierunkowym mechanizmie działania (np. lewetiracetam, topiramat). Istotnym aspektem prowadzenia politerapii jest regularny monitoring stężenia leków we krwi oraz ocena efektywności terapii w stosunku do występujących działań niepożądanych.

Wyzwaniem w politerapii padaczki jest zwiększone ryzyko interakcji lekowych, które mogą prowadzić do zmiany stężenia leków we krwi oraz nasilenia działań niepożądanych. Z tego powodu szczególnie istotne jest staranne monitorowanie pacjenta pod kątem skuteczności terapii oraz występowania efektów ubocznych. Politerapia powinna być rozważana jako opcja terapeutyczna dopiero po wyczerpaniu możliwości leczenia za pomocą monoterapii.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl