podanie glukozy

Podanie glukozy jest powszechną procedurą medyczną, stosowaną zarówno w warunkach szpitalnych, jak i ambulatoryjnych. Glukoza może być podawana doustnie, dożylnie lub podskórnie, w zależności od stanu pacjenta i celu terapeutycznego.

Dożylne podanie glukozy (najczęściej w stężeniu 5%, 10%, 20% lub 40%) jest wskazane w stanach hipoglikemii, niewydolności wątroby, zatruciach (np. alkoholem, niektórymi lekami), a także jako element żywienia pozajelitowego. W stanach nagłych stosuje się zwykle roztwór 20% lub 40%, natomiast roztwory o niższym stężeniu (5-10%) wykorzystywane są do długotrwałego nawadniania i uzupełniania kalorii.

Doustne podanie glukozy (np. w postaci tabletek, płynów, żeli) jest stosowane głównie w łagodnej hipoglikemii u pacjentów przytomnych, zdolnych do połykania. Jest to metoda pierwszego wyboru w leczeniu łagodnych epizodów hipoglikemii u pacjentów z cukrzycą.

Podczas podawania glukozy, szczególnie dożylnie, konieczne jest monitorowanie stężenia glukozy we krwi, aby uniknąć hiperglikemii. U pacjentów z cukrzycą podanie glukozy musi być ściśle kontrolowane i często wymaga równoczesnego podania insuliny.

Powiązane wpisy

  1. 11.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl