niedokrwienno-niedotlenieniowe uszkodzenie mózgu

Niedokrwienno-niedotlenieniowe uszkodzenie mózgu (hypoxic-ischemic brain injury, HIE) to poważny stan neurologiczny wywołany jednoczesnym niedoborem tlenu (hipoksja) i przepływu krwi (niedokrwienie) do tkanki mózgowej. Stan ten prowadzi do kaskady patofizjologicznych procesów, które ostatecznie mogą skutkować śmiercią komórek nerwowych.

Etiologia obejmuje zatrzymanie krążenia, utonięcie, zadławienie, ciężką hipotensję, zatrucie tlenkiem węgla, urazy okołoporodowe oraz powikłania znieczulenia. Patofizjologicznie wyróżnia się fazę pierwotną (bezpośrednie uszkodzenie w wyniku niedoboru ATP) oraz wtórną (związaną z reperfuzją i kaskadą procesów zapalnych, stresem oksydacyjnym i apoptozą neuronu).

Objawy kliniczne zależą od rozległości uszkodzenia i mogą obejmować zaburzenia świadomości (od splątania do śpiączki), deficyty motoryczne, drgawki, zaburzenia wegetatywne oraz deficyty poznawcze. Diagnoza opiera się na obrazowaniu (MRI, CT) oraz badaniach elektrofizjologicznych (EEG), uzupełnionych o biomarkery uszkodzenia neuronalnego.

Leczenie w ostrej fazie koncentruje się na przywróceniu odpowiedniego przepływu krwi i utlenowania, kontroli ciśnienia wewnątrzczaszkowego oraz zapobieganiu wtórnym uszkodzeniom. Terapeutyczna hipotermia jest uznaną metodą neuroprotekcji, szczególnie u noworodków z encefalopatią niedotlenieniowo-niedokrwienną. Rokowanie zależy od czasu trwania niedotlenienia, wieku pacjenta, lokalizacji uszkodzenia oraz szybkości wdrożenia leczenia.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl