ból o średnim i dużym nasileniu

Ból o średnim i dużym nasileniu to stan kliniczny wymagający odpowiedniego postępowania terapeutycznego zgodnie z zasadami drabiny analgetycznej WHO. Charakteryzuje się intensywnością ocenianą jako 4-6 punktów (ból średni) oraz 7-10 punktów (ból duży) w 10-stopniowej skali numerycznej NRS lub analogowej VAS.

W leczeniu bólu o średnim nasileniu stosuje się zazwyczaj słabe opioidy (tramadol, kodeina, dihydrokodeina) w połączeniu z analgetykami nieopioidowymi. Natomiast ból o dużym nasileniu wymaga zastosowania silnych opioidów (morfina, oksykodon, fentanyl, buprenorfina), często w skojarzeniu z lekami adjuwantowymi i koanalgetykami.

Kluczowe w podejściu do bólu o znacznym nasileniu jest wielokierunkowe działanie terapeutyczne, regularna ocena skuteczności leczenia oraz monitorowanie działań niepożądanych stosowanych leków. Istotne jest również uwzględnienie etiologii bólu (nocyceptywny, neuropatyczny, mieszany) przy doborze optymalnej farmakoterapii i metod niefarmakologicznych.

Powiązane wpisy

  1. 11.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl