stężenie glukozy po posiłku

Stężenie glukozy po posiłku, znane również jako glikemia poposiłkowa, to parametr odzwierciedlający zdolność organizmu do regulacji poziomu cukru we krwi po spożyciu pokarmu. W warunkach fizjologicznych po posiłku następuje wzrost stężenia glukozy, który osiąga szczyt zwykle po 60-90 minutach, a następnie w ciągu 2-3 godzin powraca do wartości wyjściowych dzięki działaniu insuliny.

W diagnostyce zaburzeń gospodarki węglowodanowej oznaczenie glikemii poposiłkowej stanowi istotne uzupełnienie oceny glikemii na czczo. Podwyższone wartości glukozy po posiłku mogą być pierwszym wykrywalnym objawem rozwijającej się cukrzycy typu 2, nawet przy prawidłowych wartościach glikemii na czczo. Zgodnie z kryteriami diagnostycznymi, stężenie glukozy w osoczu krwi żylnej 2 godziny po obciążeniu 75g glukozy ≥200 mg/dl (11,1 mmol/l) potwierdza rozpoznanie cukrzycy.

Przewlekła hiperglikemia poposiłkowa jest niezależnym czynnikiem ryzyka powikłań makronaczyniowych cukrzycy i chorób układu sercowo-naczyniowego. Monitorowanie glikemii poposiłkowej jest szczególnie istotne w przypadku pacjentów z cukrzycą ciążową oraz osób stosujących szybkodziałające analogi insuliny. W terapii cukrzycy dąży się do utrzymania stężenia glukozy 1-2 godziny po posiłku poniżej 140-160 mg/dl (7,8-8,9 mmol/l).

Powiązane wpisy

  1. 14.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl