przenikanie bisoprololu do mleka kobiecego

Bisoprolol to kardioselektywny beta-adrenolityk stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca oraz niewydolności serca. Przenikanie bisoprololu do mleka kobiecego jest udokumentowane, lecz występuje w stosunkowo niewielkim stopniu.

Badania farmakokinetyczne wykazały, że bisoprolol przenika do mleka kobiecego w stężeniu około 1,5-2 razy niższym niż we krwi matki. Szacuje się, że karmione piersią niemowlę otrzymuje mniej niż 0,4% dawki matczynej w przeliczeniu na kilogram masy ciała, co stanowi dawkę znacznie poniżej poziomu terapeutycznego.

Ze względu na właściwości farmakologiczne bisoprololu, u niemowląt karmionych piersią przez matki przyjmujące ten lek należy monitorować potencjalne objawy blokady receptorów beta-adrenergicznych, takie jak bradykardia, hipotensja czy hipoglikemia. Jednak ryzyko wystąpienia istotnych klinicznie działań niepożądanych u niemowląt jest oceniane jako niskie.

W praktyce klinicznej bisoprolol jest uznawany za względnie bezpieczny u kobiet karmiących piersią, szczególnie w porównaniu z innymi beta-adrenolitykami. W przypadku konieczności stosowania leku z tej grupy u kobiety karmiącej, bisoprolol może być preferowanym wyborem ze względu na ograniczone przenikanie do mleka i niewielkie ryzyko dla dziecka.

Powiązane wpisy

  1. 13.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl