estradiol we krwi

Estradiol we krwi to badanie laboratoryjne służące do oceny stężenia jednego z najważniejszych hormonów płciowych żeńskich w organizmie. Jest to najbardziej aktywna biologicznie forma estrogenów, wytwarzana głównie przez jajniki u kobiet, w mniejszym stopniu przez nadnercza, a u mężczyzn powstaje głównie w wyniku konwersji obwodowej testosteronu.

Pomiar stężenia estradiolu we krwi jest istotnym elementem diagnostyki endokrynologicznej i ginekologicznej. Badanie to umożliwia ocenę funkcji jajników, monitorowanie cyklu menstruacyjnego, diagnostykę zaburzeń płodności oraz ocenę przedwczesnego dojrzewania płciowego. Jest również wykorzystywane w monitorowaniu terapii hormonalnej, w tym stymulacji jajeczkowania w procedurach wspomaganego rozrodu.

Wartości referencyjne estradiolu we krwi różnią się w zależności od płci, wieku oraz fazy cyklu menstruacyjnego u kobiet. U kobiet w wieku rozrodczym najniższe stężenia obserwuje się w fazie folikularnej, najwyższe w okresie owulacji, a następnie ponowny spadek w fazie lutealnej. Znaczący wzrost estradiolu występuje podczas ciąży. U kobiet po menopauzie oraz u mężczyzn stężenia estradiolu są relatywnie niskie.

Nieprawidłowe stężenia estradiolu mogą wskazywać na różne stany chorobowe. Podwyższone wartości mogą sugerować obecność guzów produkujących estrogeny, zespół policystycznych jajników, przedwczesne dojrzewanie płciowe czy marskość wątroby. Z kolei obniżone stężenia mogą wskazywać na niewydolność jajników, anoreksję, niedoczynność przysadki lub być efektem stosowania niektórych leków.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl