terapia hormonami tarczycy

Terapia hormonami tarczycy to metoda leczenia stosowana głównie w przypadku niedoczynności tarczycy (hipotyreozy), polegająca na suplementacji egzogennych hormonów tarczycowych. Podstawowym lekiem jest syntetyczna lewotyroksyna (L-tyroksyna, T4), która w organizmie ulega konwersji do aktywnej biologicznie trijodotyroniny (T3).

Dawkowanie hormonów tarczycy wymaga indywidualnego dostosowania w oparciu o parametry kliniczne i biochemiczne pacjenta. Celem terapii jest normalizacja stężenia TSH, które u większości pacjentów powinno mieścić się w przedziale referencyjnym (0,4-4,0 mIU/L). U osób starszych, z chorobami sercowo-naczyniowymi lub po tyroidektomii z powodu raka tarczycy, docelowe wartości TSH mogą się różnić.

Lewotyroksyna powinna być przyjmowana na czczo, 30-60 minut przed posiłkiem, najlepiej rano, dla zapewnienia optymalnej absorpcji. Monitorowanie skuteczności leczenia polega na ocenie parametrów klinicznych oraz okresowych oznaczeniach stężenia TSH i ewentualnie fT4, początkowo co 4-8 tygodni, a po stabilizacji dawki co 6-12 miesięcy.

W niektórych przypadkach, gdy monoterapia lewotyroksyną nie przynosi optymalnych efektów klinicznych mimo normalizacji TSH, rozważa się terapię skojarzoną z dodatkiem trijodotyroniny (T3). Wskazania do takiego postępowania pozostają jednak kontrowersyjne i wymagają indywidualnej oceny korzyści i ryzyka.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl