ból w przebiegu kolki nerkowej
Wskazanie
Ból w przebiegu kolki nerkowej to jeden z najsilniejszych bólów, jaki może odczuwać człowiek. Powstaje w wyniku nagłego zablokowania odpływu moczu z nerki przez kamień przemieszczający się w moczowodzie. Charakteryzuje się nagłym początkiem, dużym nasileniem oraz falowym charakterem. Typowo promieniuje od okolicy lędźwiowej do podbrzusza i narządów płciowych. Ból często towarzyszy mu nudności, wymioty oraz niepokój ruchowy.
W leczeniu bólu w przebiegu kolki nerkowej stosuje się przede wszystkim niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), które są lekami pierwszego wyboru. W Polsce powszechnie stosowane są: Ketonal (ketoprofen), Ibuprom, Nurofen (ibuprofen), Metindol (indometacyna) oraz Pyralgina (metamizol). W przypadkach silnego bólu stosuje się leki opioidowe, takie jak Tramal (tramadol) czy Poltram (tramadol). Dodatkowo skuteczne mogą być leki rozkurczowe jak No-Spa (drotaweryna) czy Buscopan (butylobromek hioscyny).
Największą trudnością w leczeniu pacjenta z bólem kolkowym jest jego duże nasilenie wymagające często szybkiej interwencji farmakologicznej. Wyzwaniem bywa również różnicowanie z innymi ostrymi stanami brzusznymi, takimi jak zapalenie wyrostka robaczkowego czy pęknięcie tętniaka aorty. Istotnym problemem jest także nawrotowy charakter kolki u pacjentów z kamicą nerkową, co wymaga kompleksowego podejścia łączącego doraźne uśmierzanie bólu z długofalowym leczeniem przyczynowym i profilaktyką nawrotów.
W przypadku braku odpowiedzi na leczenie farmakologiczne lub przy obecności dużych złogów konieczne może być zastosowanie zabiegowych metod usuwania kamieni, takich jak litotrypsja zewnątrzustrojowa falą uderzeniową (ESWL), ureterorenoskopia (URS) czy przezskórna nefrolitotomia (PCNL). Kluczowe znaczenie ma również odpowiednie nawodnienie pacjenta, które wspomaga samoistne wydalenie mniejszych kamieni.
Lista leków z tym wskazaniem
-
Dexketoprofen Sopharma – Roztwór do wstrzykiwań / do infuzji – 50mg/ 2ml
Produkt leczniczy zawiera deksketoprofen w postaci deksketoprofenu z trometamolem oraz substancje pomocnicze, takie jak etanol i chlorek sodu. Jest dostępny w formie roztworu do wstrzykiwań lub infuzji. Stosuje się go w leczeniu ostrego bólu o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego, zwłaszcza gdy podanie doustne nie jest możliwe. Wskazania obejmują ból pooperacyjny, kolkę nerkową oraz ból w okolicy lędźwiowo-krzyżowej.
• Wskazania do stosowania• Substancja czynna• Kategoria leku -
Dexketoprofen Adamed – Roztwór do wstrzykiwań / do infuzji – 50 mg
Preparat zawiera deksketoprofen w postaci soli z trometamolem oraz substancje pomocnicze, takie jak etanol i chlorek sodu. Stosowany jest w leczeniu ostrego bólu o umiarkowanym do ciężkiego nasileniu, szczególnie gdy nie można stosować podawania doustnego. Wskazany jest między innymi w bólu pooperacyjnym, kolce nerkowej oraz bólach w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Preparat dostępny jest w formie roztworu do wstrzykiwań lub infuzji.
• Wskazania do stosowania• Substancja czynna• Kategoria leku -
Dexak 50 – Roztwór do wstrzykiwań / do infuzji – 50 mg
Preparat zawiera deksketoprofen w postaci soli z trometamolem, dostępny jako roztwór do wstrzykiwań lub infuzji. Jest stosowany w leczeniu ostrego bólu o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego, zwłaszcza gdy podanie doustne jest niemożliwe lub niewskazane. Wskazane jest jego użycie m.in. po zabiegach operacyjnych oraz w przypadku bólu wywołanego kolką nerkową lub bólem lędźwiowo-krzyżowym. Preparat jest przeznaczony do szybkiego złagodzenia dolegliwości bólowych.
• Wskazania do stosowania• Substancja czynna• Kategoria leku -
Dekenor – Roztwór do wstrzykiwań / do infuzji – 50 mg/2 ml
Produkt leczniczy zawiera deksketoprofen w formie deksketoprofenu z trometamolem oraz substancje pomocnicze, w tym sód i etanol. Jest to roztwór do wstrzykiwań lub infuzji przeznaczony do stosowania drogą dożylną. Stosuje się go w celu objawowego leczenia ostrego umiarkowanego do ciężkiego bólu, zwłaszcza gdy podanie doustne nie jest możliwe lub odpowiednie. Wskazania obejmują ból pooperacyjny, kolkę nerkową oraz ból okolicy lędźwiowo-krzyżowej.
• Wskazania do stosowania• Substancja czynna• Kategoria leku -
Auxilen – Roztwór do wstrzykiwań / do infuzji – 50 mg/2 ml
Preparat zawiera trometamol deksketoprofenu, odpowiadający 50 mg deksketoprofenu w 2 ml roztworu, oraz substancje pomocnicze takie jak etanol i chlorek sodu. Jest dostępny w postaci przezroczystego, bezbarwnego roztworu do wstrzykiwań lub infuzji. Stosowany jest do objawowego leczenia ostrego bólu o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego. Wskazany jest szczególnie wtedy, gdy doustne podawanie jest niemożliwe lub niewłaściwe, np. przy bólu pooperacyjnym, kolce nerkowej czy bólu lędźwiowo-krzyżowym.
• Wskazania do stosowania• Substancja czynna• Kategoria leku