wydzielanie insuliny poposiłkowe

Wydzielanie insuliny poposiłkowe odnosi się do fizjologicznego procesu sekrecji insuliny przez komórki beta trzustki w odpowiedzi na wzrost poziomu glukozy we krwi po spożyciu posiłku. Jest to kluczowy mechanizm homeostazy glukozy w organizmie.

Proces ten przebiega dwufazowo: pierwsza faza (wczesna) rozpoczyna się niemal natychmiast po posiłku i trwa około 10 minut, uwalniając insulinę zmagazynowaną w pęcherzykach wydzielniczych. Druga faza (późna) jest bardziej długotrwała i wiąże się z syntezą nowej insuliny w odpowiedzi na utrzymujący się podwyższony poziom glukozy.

Zaburzenia wydzielania insuliny poposiłkowego są charakterystyczne dla cukrzycy typu 2, gdzie obserwuje się zwłaszcza upośledzenie pierwszej fazy sekrecji insuliny. Prowadzi to do nieprawidłowej tolerancji glukozy i hiperglikemii poposiłkowej, nawet przed rozwinięciem się pełnoobjawowej cukrzycy.

Ocena wydzielania insuliny poposiłkowego stanowi ważny element diagnostyki zaburzeń metabolizmu glukozy i może być badana za pomocą doustnego testu tolerancji glukozy (OGTT) z jednoczesnym pomiarem stężenia insuliny, testu stymulacji glukozą dożylnej (IVGTT) lub przy użyciu ciągłego monitorowania glikemii (CGM) w połączeniu z pomiarem insuliny.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl