protokół z antagonistą GnRH

Protokół z antagonistą GnRH to jedna z metod kontrolowanej stymulacji jajników stosowana w ramach technik wspomaganego rozrodu, głównie w procedurze in vitro. Polega na podawaniu antagonisty hormonu uwalniającego gonadotropiny (GnRH), który blokuje receptor GnRH, zapobiegając przedwczesnemu pikowi LH i owulacji podczas stymulacji jajników.

W przeciwieństwie do protokołów z agonistami GnRH, antagoniści działają natychmiastowo, hamując wydzielanie gonadotropin bez początkowego efektu pobudzenia (flare-up). Podawanie antagonisty GnRH rozpoczyna się zwykle w 5-6 dniu stymulacji, gdy pęcherzyki osiągną wielkość 12-14 mm lub gdy poziom estradiolu przekroczy określoną wartość.

Protokół z antagonistą GnRH charakteryzuje się krótszym czasem trwania leczenia, mniejszym zużyciem gonadotropin, niższym ryzykiem zespołu hiperstymulacji jajników oraz większą elastycznością w planowaniu cyklu. Jest szczególnie korzystny dla pacjentek z wysokim ryzykiem OHSS, pacjentek z zespołem policystycznych jajników oraz dla tzw. poor responders – kobiet słabo odpowiadających na stymulację.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl