perfuzja komorowo-lędźwiowa

Perfuzja komorowo-lędźwiowa to technika medyczna umożliwiająca wprowadzenie leku do układu komorowego mózgu z jednoczesnym odzyskiwaniem płynu mózgowo-rdzeniowego z przestrzeni podpajęczynówkowej odcinka lędźwiowego. Jest to metoda stosowana w celu zwiększenia ekspozycji tkanek ośrodkowego układu nerwowego na substancje lecznicze, szczególnie w sytuacjach, gdy bariera krew-mózg ogranicza ich przenikanie przy podaniu systemowym.

Procedura ta jest wykorzystywana głównie w leczeniu chorób nowotworowych układu nerwowego, zwłaszcza w przypadku rozsiewu komórek nowotworowych do płynu mózgowo-rdzeniowego. Znajduje zastosowanie również w badaniach nad farmakokinetyką leków w obrębie ośrodkowego układu nerwowego oraz w terapii niektórych chorób infekcyjnych zajmujących OUN.

Technika perfuzji komorowo-lędźwiowej wymaga umieszczenia cewnika dokomorowego oraz igły lub cewnika w przestrzeni podpajęczynówkowej odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Zabieg ten musi być wykonywany w warunkach pełnej aseptyki, często pod kontrolą obrazowania, aby zapewnić prawidłowe umieszczenie cewników i zminimalizować ryzyko powikłań, takich jak infekcje czy krwawienia.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl