nadmierne wydzielanie kwasu żołądkowego

Nadmierne wydzielanie kwasu żołądkowego to zaburzenie polegające na zwiększonej produkcji kwasu solnego przez komórki okładzinowe żołądka. Stan ten może prowadzić do rozwoju takich chorób jak choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, refluks żołądkowo-przełykowy czy zapalenie błony śluzowej żołądka.

Do głównych przyczyn nadmiernego wydzielania kwasu żołądkowego należą: infekcja Helicobacter pylori, przyjmowanie niektórych leków (zwłaszcza niesteroidowych leków przeciwzapalnych), stres, predyspozycje genetyczne, nadmierne spożycie alkoholu oraz palenie tytoniu. W rzadszych przypadkach może być związane z zespołem Zollingera-Ellisona, w którym guzy wydzielają gastryną stymulującą produkcję kwasu.

Diagnostyka obejmuje badania endoskopowe, pH-metrię przełyku, test oddechowy na obecność H. pylori oraz badania laboratoryjne określające poziom gastryny w surowicy. Leczenie farmakologiczne polega głównie na stosowaniu inhibitorów pompy protonowej, blokerów receptora H2 oraz leków zobojętniających. W przypadku etiologii bakteryjnej konieczna jest eradykacja H. pylori.

Bez odpowiedniego leczenia, długotrwałe nadmierne wydzielanie kwasu żołądkowego może prowadzić do poważnych powikłań, w tym krwawień z przewodu pokarmowego, perforacji ścian żołądka lub przełyku oraz zwężenia odźwiernika. W ramach profilaktyki zaleca się modyfikację diety, ograniczenie stresu oraz unikanie czynników drażniących błonę śluzową żołądka.

Powiązane wpisy

  1. 22.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl