rozpuszczanie w jamie ustnej

Rozpuszczanie w jamie ustnej jest formą podawania leków, gdzie substancja czynna uwalniana jest w kontakcie ze śliną, bez konieczności połykania. Ten sposób aplikacji umożliwia wchłanianie leku bezpośrednio przez błonę śluzową jamy ustnej, z pominięciem przewodu pokarmowego i efektu pierwszego przejścia przez wątrobę.

Preparaty podawane do rozpuszczania w jamie ustnej mogą mieć postać tabletek podjęzykowych, liofilizatów doustnych, pastylek, czy tabletek do ssania. Zaletami tej drogi podania są: szybki początek działania, zwiększona biodostępność niektórych substancji oraz możliwość stosowania u pacjentów z trudnościami w połykaniu.

Klinicznie metoda ta jest szczególnie przydatna w stanach nagłych (np. nitrogliceryna w dławicy piersiowej), w leczeniu przeciwbólowym (np. fentanyl w przełomowym bólu nowotworowym), w immunoterapii alergenowej oraz w przypadku leków, które ulegają znacznej degradacji w przewodzie pokarmowym lub intensywnemu metabolizmowi wątrobowemu.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl