obrazowanie metodą pozytonowej tomografii emisyjnej
Wskazanie

Obrazowanie metodą pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) to zaawansowana technika diagnostyczna wykorzystująca radiofarmaceutyki emitujące pozytrony. Pozwala na ocenę funkcji metabolicznych tkanek, w przeciwieństwie do badań strukturalnych jak CT czy MRI. Podstawą działania PET jest detekcja promieniowania gamma powstającego w wyniku anihilacji pozytronów z elektronami w tkankach.

Najczęściej stosowanym radiofarmaceutykiem w badaniach PET jest 18F-fluorodeoksyglukoza (FDG), analog glukozy wykazujący zwiększone gromadzenie w tkankach o wysokim metabolizmie, jak nowotwory. Inne radiofarmaceutyki stosowane w Polsce to m.in.: 18F-cholina (Avilvo, FCH), 68Ga-PSMA (Galliaphone), 18F-FET, 11C-metionina czy 18F-DOPA (Dacepton PET).

Badanie PET znajduje zastosowanie głównie w onkologii (diagnostyka, ocena stopnia zaawansowania i monitorowanie efektów leczenia nowotworów), kardiologii (ocena żywotności mięśnia sercowego) oraz neurologii (diagnostyka chorób neurodegeneracyjnych, padaczki i guzów mózgu). Szczególnie cenne jest połączenie PET z tomografią komputerową (PET/CT) lub rezonansem magnetycznym (PET/MRI), co pozwala na jednoczesną ocenę funkcjonalną i anatomiczną.

Największe trudności związane z badaniem PET obejmują ograniczoną dostępność i wysokie koszty. Polskie ośrodki często borykają się z długim czasem oczekiwania na badanie. Wyzwaniem jest także krótki okres półtrwania radiofarmaceutyków, co wymaga posiadania cyklotronu do ich produkcji w pobliżu ośrodka diagnostycznego. Interpretacja wyników wymaga doświadczenia ze względu na możliwe artefakty i wyniki fałszywie dodatnie w stanach zapalnych czy po zabiegach chirurgicznych. Dodatkowym problemem jest narażenie pacjenta na promieniowanie jonizujące, co ogranicza częstotliwość wykonywania badań.

Lista leków z tym wskazaniem

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl