monoterapia astmy

Monoterapia astmy to podejście terapeutyczne polegające na stosowaniu tylko jednego leku w leczeniu tej przewlekłej choroby zapalnej dróg oddechowych. Najczęściej wykorzystywane są wziewne glikokortykosteroidy (wGKS) w łagodnej postaci astmy, które działają przeciwzapalnie i są rekomendowane przez międzynarodowe wytyczne jako podstawa leczenia.

W astmie sporadycznej lub o bardzo łagodnym przebiegu może być stosowana monoterapia za pomocą β2-mimetyków krótkodziałających (SABA), jednak zgodnie z aktualnymi wytycznymi GINA (Global Initiative for Asthma) nie zaleca się już stosowania samych SABA bez jednoczesnego podawania wGKS, ze względu na ryzyko zaostrzeń i brak kontroli nad procesem zapalnym.

Monoterapia jest rzadko wystarczająca w przypadku astmy umiarkowanej i ciężkiej, gdzie preferowane są schematy leczenia skojarzonego, łączące leki przeciwzapalne z lekami rozszerzającymi oskrzela. W niektórych przypadkach lekkiej astmy można rozważyć monoterapię lekiem przeciwleukotrienowym (np. montelukastem), jednak skuteczność tej formy leczenia jest niższa niż wGKS.

Powiązane wpisy

  1. 14.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl