niewysoka gorączka

Niewysoka gorączka (subfebrilna temperatura) to stan podwyższonej temperatury ciała, który mieści się w zakresie od 37,1°C do 38,0°C. Jest to łagodny wzrost temperatury powyżej normy, która dla większości dorosłych wynosi 36,5-37,0°C, przy pomiarze pod pachą.

Ten typ gorączki często towarzyszy wczesnym stadiom infekcji, łagodnym procesom zapalnym lub może być objawem chorób autoimmunologicznych. Niewysoka gorączka może również występować w przebiegu nowotworów, po szczepieniach, a także w reakcji na niektóre leki. U kobiet niewielkie wahania temperatury ciała związane są także z cyklem menstruacyjnym.

Diagnostyka niewysokiej gorączki powinna uwzględniać czas jej trwania – gorączka utrzymująca się powyżej 2 tygodni bez uchwytnej przyczyny wymaga szczegółowej diagnostyki. W przeciwieństwie do wysokiej gorączki (powyżej 38,0°C), stan subfebrilny rzadko wymaga interwencji farmakologicznej, chyba że powoduje znaczny dyskomfort pacjenta lub występuje u osób z grup ryzyka.

Powiązane wpisy

  1. 12.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl